×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
false

در دل جنگل هاى گيلان در نزديكى شهر فومن، قلعه اى تاريخى، با شكوه و عظمتى حيرت انگيز، قرنهاست كه بر بلنداى اين جنگل پابرجا مانده و از دورترين فاصله ها نيز نگاه هر گردشگرى را خيره مى كند. اين سازه عظيم همان قلعه رودخان است كه نام پرآوازه و شهرتش را زياد شنيده ايد.

سفر به شهر فومن فرصتى براى لذت بردن از تماشاى صحنه اى است كه تاريخ و طبيعت را با هم آميخته و منظره شگف تانگيزى را پديد آورده است.

با معرفى قلعه تاريخى رودخان همراه ما باشيد. مسير رسيدن به قلعه رودخان، جاده اى پرپيچ وخم و آسفالت شده در حاشيه رودخانه اى است كه در انتها به جنگلى شگفت انگيز مىرسد. در انتهاى جنگل در هنگام ورود به اين سرسبزى وص فناپذير، بهتر است خودتان را براى پياده روى هيجان انگيزى تا اعماق جنگلى آماده كنيد كه آغاز ماجراجويى بهسوى قلع هاى خيره كننده در دل اين جنگل زيباست.

بايد هزار پله معروف اين قلعه را بپيماييد تا به بلنداى آن برسيد؛ پل ههاى سنگى متعددى كه در كنار رودخان ههاى خروشان جنگل و انبوه درختان بلند سر به فلك كشيده، بايد پيموده شوند. در ابتداى راه، شايد مسير، سخت و دشوار به نظر برسد اما در كنار طبيعت و حا لوهواى بى نظير، چنان غرق در زيبايى منظر ههاى پيش رويتان خواهيد شد كه خستگى راه را فراموش مى كنيد و تنها از لحظ ههايتان لذت خواهيد برد. براى تماشاى ه مزمان تاريخ و طبيعت چه مكانى زيباتر از قلعه رودخان كه خشت خشت بنايش نظار هگر سرنوشتى بوده كه بر تاريخ اين مرز و بوم گذشته و در دلش چه رازهاى تاريخى كه پنهان سر به مهر باقى ماند هاند. براى رسيدن به اين بنا از مسير سرسبز و خو شآ بوهواى جنگلى مى گذريد كه با زيبايى طبيعت خير هكنند هاش، اثر هنرى تما معيارى است كه نقاش طبيعت با ظرافت و خلاقيتى بىمانند به تصوير كشيده است.

رودخان - آواز رود - فومن - جنگل های گیلان - گردشگری گیلان

هرچه به اعماق جنگل و قلعه تاريخى رودخان نزديك تر شويد، از مناظر ب ىنظير پيش رويتان بيشتر از قبل حيرت زده خواهيد شد. قلعه مستحكمى كه نمون هاى از معمارى هوشمندانه و استراتژيك را از گذشت ههاى دور به نمايش گذاشته و نمونه بى نقصى از دژهاى نظامى متعلق به دوران حكومت ساسانيان است. جالب است بدانيد كه اين قلعه مستحكم با توجه به موقعيت مكانى فو قالعاده و استراتژيكى كه داشته، در دور ههاى مختلف محل فرمانروايى حاكمان گيلان بوده است.

اين بناى تاريخى در دوره سلجوقيان براى سلطان حسام الدين امير دباج، بازسازى و تجديد بنا شده و به همين دليل در آن زمان به قلعه حسامى نيز شهرت داشته است. قلعه رودخان از دو بخش ارگ و قورخانه تشكيل شده است.

در بالاترين بخش قلعه كه متعلق به ارگ آن است، م ىتوانيد بخش هاى مربوط به شاه نشين و حرم سراى قلعه را ببينيد و در قسم ت هاى پايي نتر، بخش قورخانه كه بخش نظامى قلعه بوده و محل زندگى سربازان، سيا هچال هها و ساير بخ شهاى نظامى را خواهيد ديد. دورتادور قلعه رودخان ۴۲ برج ديدبانى براى نگهبانى و محافظت از ساكنان قلعه وجود دارد و درون ديوارها و بر جهاى آن روزن ههايى تعبيه شده كه محلى براى تيراندازى و ريختن مواد مذاب بر روى لشكر دشمن بوده است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false