×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
false

قبل از هر چیز بگوییم که برای دوختن این کیف پارچه حتماً نباید خیاطی بلد باشید؛ فقط کافی است الفبای دوخت و دوز را بدانید. در این پست طرز دوخت یک کیف پارچه ای ساده اما شیک را می‌آموزید. در این آموزش ساخت دوختن گوشه‌های کناری و جیب بیرونی برای کیف بخوبی توضیح داده شده و به همین خاطر یک نوع آموزش اصول خیاطی هم محسوب می‌شود.

الگوی این کیف طوری طراحی شده که می‌توانید اندازه آن را هرچقدر که بخواهید افزایش دهید. کیفی که در تصاویر بالا می‌بینید ۳۸ در ۳۸ سانتیمتری است و میتواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای شما باشد. کیف با پارچه جین دوخته شده اما میتوان از هر نوع پارچه محکم و بادوام دیگر استفاده کرد.

 

وسایل موردنیاز برای دوخت کیف پارچه ای


وسایل و ابزار موردنیاز برای دوخت کیف پارچه ای
دقت کنید که اندازه پارچه اصلی و آستر با توجه به ابعادی که برای کیف انتخاب کرده اید، تغییر میکند.
• دو تکه ۹۰ سانتیمتری از پارچه اصلی.
• دو تکه ۹۰ سانتیمتری از پارچه آستر
• اتو و تخته اتو
• قیچی، کاتر، خط کش، موکت برش
• سنجاق
• قلم خیاطی
• چرخ خیاطی
• نخ و سوزن

 

مراحل دوخت کیف پارچه ای

پارچه‌ها را ببرید


پارچه‌ها را در اندازه‌های مناسب ببرید
اگر در اولین مرحله یعنی بریدن پارچه‌ها دقت نکنید، کارتان در مراحل بعد بی نتیجه باقی می‌ماند. قبل از بریدن همه پارچه‌ها را اتو کنید. برای دوخت کیف پارچه ای باید تکه‌های پارچه زیر را ببرید:
• دو تکه از پارچه اصلی با ابعاد ۶۶ در ۳۵٫۵ سانتیمتر
• دو تکه از پارچه آستر با ابعاد ۶۶ در ۳۵٫۵ سانتیمتر
• یک تکه از پارچه آستر و پارچه اصلی با ابعاد ۲۲٫۸ در ۲۲٫۸ (برای جیب)
• دو تکه از پارچه اصلی با ابعاد ۱۵٫۲ در ۶۰٫۹ سانتیمتر (برای دسته‌ها)
سعی کنید تا جایی که می‌توانید لبه‌های پارچه‌ها را دقیق و مرتب ببرید تا کار دوخت دشوار نشود.

 

جیب را بدوزید


برای دوختن جیب روش‌های مختلفی وجود دارد و ما از روشی استفاده کرده ایم که یک آستر هم برای جیب در نظر گرفته میشود. دو تکه پارچه ای که برای جیب کیف بریده اید را بردارید و آنها را روی هم قرار دهید (طوری که روی پارچه به سمت داخل باشد). سه طرف پارچه‌ها را با سنجاق بهم وصل کنید. سنجاق‌ها را بصورت عمودی قرار دهید مطابق تصویر) تا قسمتی که دوخته نمی‌شود، مشخص باشد. بعد از دوختن جیب از طریق این سوراخ جیب را برمی‌گردانیم.
دوختن جیب را با فاصله نیم سانتیمتری از کنار اولین سنجاق عمودی شروع کنید و به سمت سنجاق بعدی حرکت کنید. ابتدا و انتهای دوخت‌ها را بست بزنید.
بعد از اینکه دور جیب را دوختید، جیب را برگردانید تا روی آن به بیرون باشد. همانطور که می‌بینید دهنه جیب باز است. دو سر پارچه را طوری به سمت داخل تا کنید که این لبه جیب هم با سایر لبه‌ها تراز باشد. حالا این قسمت را خوب اتو کنید.
حالا قسمت باز بالای جیب را هم بدوزید. فاصله نیم سانتیمتری از محل سنجاق‌ها را هم درنظر داشته باشید. جیب را یکبار دیگر اتو کنید.

 

 

دسته‌کیف را بدوزید


دو پارچه ای که برای دسته‌های کیف پارچه بریده اید را بردارید و آنها را از وسط تا کنید. دقت کنید که پشت پارچه باید به سمت بالا باشد. هر دو پارچه را خوب اتو کنید تا یک خط وسط آن بیفتد.
حالا تای پارچه را باز کنید و دو لبه پارچه را به سمت وسط تا کنید. دوباره بندها را اتو کنید.
حالا یکبار دیگر بند را از وسط تا کنید و دوباره اتو بزنید.
بند را زیر چرخ بگذارید و دوختن را شورع کنید. بست زدن و درنظر گرفتن حاشیه دوخت را فراموش نکنید.

 

جیب را به پارچه بدوزید


یکی از دو تکه ای که از پارچه اصلی بریده اید را بردارید و آن را طوری روی سطح کارتان بگذارید که روی آن به سمت خودتان باشد.
حالا باید جیب را روی این پارچه قرار دهید. بهتر است جیب با بالا و پایین ۷٫۶ سانتیمتر و از لبه‌ها ۲۱ سانتیمتر فاصله داشته باشد. محل جیب را مشخص کنید و آن را با سنجاق سر جایش ثابت کنید.
حالا باید جیب را دقیقاً از محل دوخت به پارچه بدوزید. دو طرف و پایین جیب را بدوزید و بالای آن را باز بگذارید.

 

 

قسمت بیرونی و آستر کیف را بدوزید


دو تکه پارچه بیرونی کیف را طوری روی هم قرار دهید که روی آنها به سمت داخل باشد. پایین و دو طرف پارچه‌ها را با سنجاق بهم وصل کنید. قبل از شروع دوخت مطمئن شوید که بالای جیب به سمت بالای کیف است. دوخت کیف را از بالای سمت راست شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید و به سمت چپ ادامه دهید. دوخت را با فاصله مناسب از لبه پارچه انجام دهید.
وقتی دوخت پارچه تمام شد، سنجاق‌ها را باز کنید و پارچه را اتو بزنید.
گوشه‌های اضافی را ببرید و با استفاده از قیچی مخصوص حاشیه‌ها را مرتب کنید. در این مرحله نباید پارچه را برگردانید و بگذارید پشت و رو باقی بماند.
همین مراحل را برای آستر هم تکرار کنید اما آستر را برگردانید و آن را اتو کنید.

 
محل قرارگیری دسته‌ها را مشخص کنید


آستر را داخل پارچه بیرونی کیف پارچه ای قرار دهید؛ طوریکه روی پارچه به سمت بالا باشد. همانطور که در تصویر می‌بینید لبه‌های آستر را تا کنید و آن را به سمت داخل حرکت دهید.
حالا دسته‌هایی که درست کرده اید را بردارید و و آنها را مثل تصویر سوم شکل دهید. دسته‌ها باید به یک شکل خم شده باشند و سر آنها مسطح باشد.
دسته‌ها را از طرف رو بین پارچه بیرونی و آستر قرار دهید. دقت کنید که سر دسته‌ها با لبه‌های کیف تراز باشد و حدود ۱۷٫۵ سانتیمتر در داخل کیف قرار داشته باشد. دسته‌ها را در همین حالت سنجاق کنید. حواستان باشد که دسته را به یکی از دو طرف کیف سنجاق کنید و سنجاق از آستر و پارچه طرف دیگر کیف عبور نکند.
همین مراحل را برای دسته دیگر تکرار کنید تا کیف برای دوخت دسته‌ها آماده شود.

 

دسته‌ها را به کیف بدوزید


لبه بالایی کیف را با سنجاق بزنید و حواستان باشد سنجاق‌ها از طرف دیگر کیف رد نشوند. سنجاق‌های بین دسته‌ها را بصورت عمودی قرار دهید تا مشخص شود کدام قسمت‌ها را نباید بدوزید. در ادامه کار کیف را از طریق قسمت‌های دوخته برمی‌گردانیم.
وقتی سنجاق‌ها را زدید، لبه کیف را زیر پایه فشار چرخ خیاطی قرار دهید. به این ترتیب لبه سمت راست پایه راهنمای حاشیه دوخت تان می‌شود. از سنجاق پایینی عمودی شروع کنید و به سمت سنجاق بالای آن حرکت کنید. شرو و پایین دوخت را هم بست بزنید.
سنجاق‌های کیف را باز کنید و آستر را از قسمتی که هنوز ندوخته اید، بیرون بکشید. اینکار را به آرامی‌انجام دهید و عجله نکنید. وقتی آستر کاملاً بیرون آمد، پارچه بیرونی را هم به رو برگردانید. کیف را صاف کنید و اتو کنید.
همانطور که می‌بینید یک سوراخ همچنان روی کیف وجود دارد. آستر را از این سوراخ داخل کیف کنید و دوباره کیف را اتو کنید.

 

قسمت‌های باقی مانده را بدوزید

 

قسمت باز کیف پارچه ای را روی سر میز اتو قرار دهید و لبه بالایی کیف را اتو کنید.
وقتی کیف را کاملاً اتو کردید و همه لبه‌های آن را صاف کردید، دور کیف را یکبار بدوزید تا کارتان با لبه‌ها تمام شود و سوراخ بالای کیف هم بسته شود.

 

 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false