×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ آبان - ۱۳۹۸  
true
false

داشتن کیفی که بتوان با پارچه مورد علاقه خودمان آن را بسازیم، ابعاد کیف داشتن بند متناسب با سلیقه مان نیز یکی از امتیازات کیف است.

از طرفی کیف های پارچه ای را می توان با پارچه های اضافی از لباسمان نیز تهیه کنیم.

این بار کیف زیبایی را برای آموزش انتخاب کردیم که امیدواریم مورد پسند شما هم قرار گیرد.

لوازم مورد نیاز برای تهیه کیف پارچه ای:

پارچه با طرح مورد نظر (برای روی کیف)

پارچه برای آستری

نخ و سوزن و قیچی

چرخ خیاطی

کاغذ الگو و خودکار یا مداد یا صابون خیاطی

تکمه

آرم یا اتیکت تزئینی

 

روش دوخت همراه با الگو کیف پارچه ای

اگر همزمان با ما پیش بروید روش دوخت این کیف بسیار آسان است. پس گام به گام مراحل را انجام می دهیم.

 

 

۱- برای تهیه الگو می توانید  از آن پرینت بگیرید و در اندازه مورد نظر خودتان آن را تهیه کنید. اندازه های پیشنهادی را مشاهده می کنید می توانید بدون اینکه تناسب آن به هم بریزد آن را بزرگتر یا کوچکتر کنید. اما برای بند می توانید آن را بلندتر یا کوتاه تر در نظر بگیرید.

 

۲- پارچه را دولا کرده و الگو را روی آن قرار می دهیم. به طوری که خط ۴۰ سانت الگو روی دولای بسته پارچه قرار گیرد. (این خط با نقطه چین مشخص شده است)

 

 

دور الگو را با مداد یا خودکار یا صابون خیاطی می کشیم. نکته قابل توجه این است که دور الگو را دقیقا مطابق شکل رسم کنید و هیچ فاصله ای برای دوخت نگذارید. چون در این صورت امکان دارد اندازه ها تغییر کند و آن طور که تمایل دارید کیف تان زیبا به نظر نرسد.

۳- دور الگو را از روی خطوط مورد نظر برش می دهیم. نیمه کیف آماده است اما ما باید یک نیمه دیگر برای پشت کیف نیز داشته باشیم. پس وقتی نیمه دوم آماده شد به مرحله دیگر می رویم.

 

 

 

۴- حالا اگر اتیکت چرمی یا فلزی که دوست دارید روی کیف بچسبانید را در این مرحله در محل مورد نظر می دوزیم. شاید دوست داشته باشید طرح خاصی هم به قسمت جلوی کیفتان بدهید. الان زمان این کار است.

 

 

۵- دو لایه پشت و جلوی کیف را از طرف روی پارچه می گذاریم. به اندازه یک سانت پایین کیف را می توانیم دوخت بزنیم.

 

 

۶- ته کیف را خوب محکم کنید. می توانید دو بار چرخ کنید. و درزها را زیگزاگ بزنید. لبه های زاپاس را به طرفین باز کرده و اتو می کنیم. (اگر دوست دارید می توانید سردوزی کنید. فقط توجه کنید که کارتان را تمیز انجام دهید)

 

۷- باز هم دو لایه پارچه را روی هم قرار داده و با سوزن ته گرد یا هر وسیله ای که تمایل دارید کار را ثابت به هم نگه دارید که جا به جا نشود. حالا می توانید بدنه کیف را به هم دوخته (مطابق شکل که با نقطه چین مشخص شده است) باز هم مانند قبل زیگزاگ و اتو فراموش نشود)

 

۸- حتما می گویید تکلیف لبه های دو طرف پایین چیست؟ این قسمت هنوز دوخته نشده. برای اینکه این قسمت را بدوزیم باید گوشه های کیف را از هم باز کرده و لبه کناری کیف دوخته شده روبروی شما و لبه پایینی که دوخته شده دقیقا زیر آن قرار گیرد.

حالا می توانیم دور درزی که روی هم افتاده را چرخ کنیم. (به شکل توجه کنید).

 

۹- بدنه کیفتان آماده است.

 

۱۰- حالا نوبت آستر کیف است. مانند بدنه همان کارهایی که انجام دادیم را شروع می کنیم. ابتدا آستری را برش می زنیم.

۱۱- آستر کیف را می دوزیم. نکته مهم این که باید حدود ۷ تا ۱۰ سانت از کناره کیف را باز بگذاریم (دوخت انجام نشود) تا بتوان کیف را پشت و رو کرد

 

۱۲- حالا دو کیف آماده داریم که باید به هم وصل شود. روی کیف و آستری. کنار هم می گذاریم از طرف پشت پارچه. (درزها رو به بیرون است)

 

۱۳- آستری را برگردانده (یعنی درز داخل کار قرار می گیرد) آستری را داخل کیف اصلی می گذاریم. حالا نوبت به ثابت کردن (با سوزن ته گرد یا هر وسیله دیگر) درزهای بالای دو کیف (بخصوص توجه به بندها کنید) را به هم وصل می کنیم.

 

 

۱۴- حالا شروع به دوخت می کنیم. به خاطر داشته باشید دوخت بندها در این مرحله بسیار مهم است. پس با دقت بیشتری این کار را انجام دهید. درز کیف رویی و آستری باید روی هم باشند.

 

۱۵- لبه های دوخته شده کمی حالت چروک دارند. با قیچی شکاف های کوچک ایجاد کرده (یا چرت بزنید – همان برش های کوچک که مانع از چروک شدن کار می شود- هر چرت باید بین ۵ تا ۷ میلی متر باشد در غیر این صورت به دوخت ما صدمه خواهد خورد)

۱۶- حالا کیف را از شکاف آستری -قبلا گفتیم به اندازه ۷ تا ۱۰ سانتی متر باشد- برمی گردانیم.

 

۱۷- آستری را داخل کیف گذاشته و با دقت بسیار درزها را اتو کنید.

 

۱۸- آخرین مرحله از دوخت شامل دوخت لبه بندهای پشت و جلو است. پس با توجه به تصاویر کار را آغاز کنید. برای راحتی کار یک سانت از دوخت هر سمت بند را بشکافید. درزها را در یک امتداد قرار دهید و دوخت بزنید.

۱۹-. حتما باید بعد از دوخت کاملا درزها را اتو بزنید.

۲۰- قسمتی از بند را که دوخته نشده است با دست می دوزیم. هر چند نباید دوخت معلوم باشد اما سعی کنید دوخت محکم باشد.

۲۱- این قسمت اختیاری است اما به شیک تر شدن کار کمک بزرگی می کند. تمامی درزهای بالای کیف را با دست یا چرخ رو دوزی کنید. اگر با دست رودوزی می کنید باید توجه کنید که تمامی دوخت ها یک پارچه شود.

 

۲۲- برای قسمت ته کیف روی یک تکه مقوا یا پلاستیک را که با پارچه روکش کرده می توانیم از شکاف آستر رد کرده و ته کیف بگذاریم که بین آستر و لایه بیرونی کیف باشد یا می توان حتی کف آستری قرار داد.

۲۳- آخرین کار ما زدن دکمه برای در کیف است. دکمه فشاری، مگنتی یا حتی دکمه های پایه دار یا بی پایه (دیگر بستگی به انتخاب تان دارد) روی آن می زنیم.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false