×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۳ مهر - ۱۳۹۸  
true
false

قلعه بندبن از مهمترین و زیبا‌ترین آثار باستانی گیلان است. قلعه بندبن، با برجی به ارتفاع ۱۲ متر، در روستای زیبا و کوچک بندبن در منطقه قاسم آباد چابکسر در استان گیلان واقع شده‌است.

بندبن، روستای زیبا و تاریخی است که در آن قلعه‌ ای سنگی، متعلق به دوران باستان وجود دارد که قدمت این قلعه به صدها سال پیش باز می گردد که ساکنان این نقطه جغرافیای از آن به‌ عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریای خود استفاده می ‌کردند.

در زیر این قلعه، راهها، راهروها و دالانهای برای تردد وجود داشته که نقشه زیرزمینی آن در حال حاضر موجود نیست، در معماری این قلعه از مواد و ترکیبات خاص و کم نظیری استفاده شده ‌است که با وجود رطوبت شدید هوا در حاشیه جنوبی دریاچه خزر آن را تاکنون پابرجا نگه داشته ‌است.

معماری بی نظیر در کنار زیبای چشم انداز قلعه، شگفتی کارشناسان یونسکو را سبب شده، زیرا در ساخت این قلعه، از ترکیب خاصی از زرده تخم مرغ و ساروج به منظور استحکام میان سنگها استفاده شده ‌است.

برج موجود، بخشی از یک قلعه بسیار بزرگ بوده که برج نگهبانی آن در بخش جنوبی قلعه و مشرف بر دهکده بندبن، هنوز نیز کاملا سالم باقیمانده‌ است.

این برج سنگی، به قطر ۴.۵ متر، هشت سنگ انداز سالم دارد. از خود قلعه جزء یک دیوار سنگی با ملاط گچ به طول پنج متر و به پهنای ۱۲۰ سانتیمتر چیز دیگری بر جای نمانده و بخش شمالی آن توسط جویندگان گنج و غارتگران آثار باستانی ویران شده‌ است در جبهه خاوری، درب قلعه به ارتفاع یک متر هنوز پا برجاست.

برج بندبن در فاصله هزارمتری روستای بندبن دهستان اوشیان از توابع بخش چابکسر شهرستان رودسر در پنج کیلومتری از غرب جاده رشت- چالوس بر بلندای کوهی صخره ای قرار دارد، این برج در نزد اهالی منطقه به ” دُزبن “، ” دِزبن ” و ” بندبن ” شهرت دارد.
دسترسی به قلعه از راه شهر رودسر به روستای بندبن میسر است، باید وارد باغات مرکبات بندبن شد و با طی یک کیلومتر به برج رسید.

منوچهر ستوده در این باره نوشته ” بنایی که مکنزی از آن یاد می کند برجی تنها نبوده بلکه قلعه نسبتا بزرگی بوده که بر پوزه کوهی، مسلط بر دهکده بندبن ساخته شده است.”

قطر دیوار این برج از کف تا بالا، بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ سانتی متر است، ارتفاع برج از کف اصلی در حدود هفت متر است و هشت سنگ انداز سالم دارد، در ضلع شمالی این برج دیوار سنگی به طول پنج متر و ارتفاع بین یک متر تا ۶۰ سانتی متر باقی مانده است، از ضلع جنوب غرب به شمال شرقی، دیواری به طول ۹ متر به ارتفاعی بین چهار تا دو متر دیده می شود، روی این دیوار درختان زیادی روئیده شده است، ضخامت این دیوار بیش از یک متراست.

این برج از سه جهت شیب و پرتگاه دارد و تنها راه دسترسی به آن ضلع غربی است، این برج دایره وار را با کشیدن دیوارهای قطور از سنگ و گچ تقویت کرده اند. برج اصلی، در منتهی الیه سمت غربی این دیوارها قرار دارد. این برج تاسیسات و ملحقات قلعه های مسکونی و نظامی بزرگ را ندارد. با توجه به موقعیت برج که در دریای کاسپین و منطقه ی بندبن و چایجان را می توان از آنجا زیر نظر گرفت، برج برای دید بانی و راهداری بوده است.

قلعه بندبن قاسم‌آباد مربوط به دوره تیموریان است و در شهرستان رودسر، بخش چابکسر، روستای بندبن واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۹۹۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

بندبن، روستائی زیبا و تاریخی است که در آن قلعه‌ای سنگی، متعلق به دوران باستان وجود دارد. در ابتدای روستای بندبن امامزاده ای واقع است که محل زیارت مومنین می‌باشد.

قدمت قلعه بندبن به صدها سال پیش باز می‌گردد که ساکنان این نقطه جغرافیائی، از آن به‌عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریائی خود استفاده می‌کردند و از حوالی آن گنجینه‌های بسیاری کشف شده‌است.

در زیر این قلعه، راه‌ها، راهروها و دالانهایی برای تردد وجود داشته‌است که نقشه زیرزمینی آن، در حال حاضر، موجود نیست.در معماری این قلعه، از مواد و ترکیبات خاص و کم نظیری استفاده شده‌است که با وجود رطوبت شدید هوا، در حاشیه جنوبی دریاچه خزر، آن را تاکنون پابرجا نگاه داشته‌است. معماری بی‌نظیر آن، در کنار زیبائی چشم انداز قلعه، شگفتی کارشناسان یونسکو را سبب شده. چه اینکه، در ساخت این قلعه، از ترکیب خاصی از زرده تخم مرغ و ساروج، به منظور استحکام میان سنگها استفاده شده‌است.

برج موجود، بخشی از یک قلعه بسیار بزرگ بوده که برج نگهبانی آن، در بخش جنوبی قلعه و مشرف بر دهکده بندبن، هنوز هم کاملاً، سالم باقی مانده‌است.این برج سنگی، به قطر ۵/۴ متر، هشت سنگ‌انداز سالم دارد. از خود قلعه جز یک دیوار سنگی با ملاط گچ به طول پنج متر و به پهنای ۱۲۰ سانتی‌متر چیز دیگری بر جای نمانده و بخش شمالی آن، توسط جویندگان گنج و غارتگران آثار باستانی ویران شده‌است. در جبهه خاوری، درب قلعه، به ارتفاع یک متر هنوز پابرجاست.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false